Bu Savaşın Kazananı Yok

İçinde bulunduğumuz haftanın başında ajanslara düşen bir haber, insanlığın çevreyle olan savaşında, doğrulttuğu tabancanın namlusunun kendisine döndüğü bir süreci işaret ediyordu.

İran’ın başkenti Tahran’da ölçülen hava kirliliği artık tüm gruplar için riskli bir seviyeye ulaşırken şehirdeki hava kirliliği sebebiyle 24 saat içerisinde 1.051 kişinin nefes darlığı ve kalp rahatsızlığı şikâyetiyle hastanelere başvurdu; ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde eğitime ara verildi.

Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmaya göre günümüzde her 10 insandan 9’u teknik değerlendirmelere göre ‘kirli’ kabul edilebilecek havayı soluyor. Hava kirliliği ve bireylerin bu kirli havaya sürekli maruz kalmaları sebebiyle her yıl 7 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olurken sadece Avrupa’da yaklaşık 800 bin kişi hava kirliliği sebebiyle erken yaşta hayata veda ediyor.

Kurumun araştırması hava kirliliğinin insan sağlığını ne ölçüde etkilediğini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Kirli havaya maruz kalan bireylerin yaşam süresi ortalama olarak 2 yıl kadar kısalırken ortalama yaşam süresinin kötü hava koşulları nedeniyle en fazla kısalacağı yer ise Güney Asya ülkeleri oluyor. Öyle ki, hava kirliliği sebebiyle çocukların ortalama ömürlerinin Güney Asya’da 30 ay, Sahraaltı Afrika’da 24 ay, Doğu Asya’da 23 ay, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da 18 ay, Latin Amerika’da 9 ay kısalacağı tahmin ediliyor.

ABD Tabipler Birliğinin yaptığı ve yaşları 45 ila 84 arasındaki yedi bini aşkın sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca gözlemlediği araştırmada ise, hava kirliliğinin günde bir paket sigara içmek kadar olumsuz etkileri olduğu ifade edilirken hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin yüksek seyrettiği sonucuna ulaşıldı.

Dünyada havası en kirli şehirler sıralamasında Hindistan ilk 20 şehrin 15’ine temsilci vererek bu alandaki liderliği kimseye bırakmadı. Sanayi bölgelerinin yerleşim alanlarıyla iç içe ve söz konusu şehirlerde nüfusun da fazla olması, hava kirliliğine maruz kalan birey sayısında da olağanüstü düzeylere erişme olumsuzluğunu beraberinde getiriyor. Dünyanın havası en kirli şehri olarak değerlendirilen Hindistan’ın Gurgaon şehrinde hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütünün tavsiye ettiği düzeyin 14 kat fazlasına erişmiş durumda. Araştırmalar hava kirliliğinin dünya ekonomisine yılda 225 milyar dolara varan maliyete sebep olduğunu ifade ediyor.

Ülkemiz için yapılan araştırmalar da maalesef hiç iç açıcı değil. Türkiye’de bir yılda hava kirliği ve olumsuz etkilerinin yol açtığı ya da tetiklediği hastalıklar sebebiyle ölenlerin aynı yılda trafik kazalarından ölenlerin yedi katına kadar ulaşırken hava kalitesi hesaplanan 73 ilin 44’ünde değerler havanın ‘kirli’ kabul edilebileceği seviyelerde.

Her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü’nün 2019 yılındaki teması dünyada yaşanan hava kirliliğiydi. İnsanlığın çevreyle olan ve kazananının olmadığı bu savaşta iklim değişikliği ve küresel ısınmayla birlikte hava kirliliği de insanlığın geleceğini tehdit eden en büyük olumsuz faktörlerin başında geliyor.

Güzel bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 18 Aralık 2019 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s