Başlıyoruz

Bugün yeni bir yılın ilk günü. İki yılı aşkın süredir her hafta bu köşeden siz değerli okuyucularımızla buluşuyoruz ve yeni bir on yıllık dönemin hemen başındaki buluşmamıza da umut ve güç dolu bir başlık atmak istedim. Bu haftaki buluşmamıza başlamadan önce siz değerli okuyucularımıza yeniden huzurlu, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl diliyorum.

İlgili takipçilerimiz anımsayacaktır, The Economist Dergisi her yılın sonunda bir sonraki yıla ilişkin beklentilerini belirli simgeler ve şifrelerle belirten kapağını biz okuyucularla paylaşır. Derginin 2020 yılına ilişkin kapağı her yıl olduğu gibi bu kez de üzerine konuşulabilecek birçok konuyu zihnimizde canlandırdı. The Economist, 2020 yılına ilişkin hazırladığı kapakta Mars, yapay zeka, biyoçeşitlilik ve sürdürülebilirlik vurgusu yaptı.

Bulmaca eklerindeki oyunları anımsatan harf dizilimleriyle karışık gibi görünen harfler arasından seçilebilen kelimelerden ilki Mars. Mars kelimesiyle, NASA’nın 2020 Mars keşif görevi başta olmak üzere ABD, Avrupa ve BAE’nin Mars görevlerine değinilirken; yapay zeka hakkında yeni nesil otomobillere, tıp yöntemleri ifade ediliyor.
2020 yılına ilişkin beklentilerden bahsettiğimizde, göreve geldiği günden bu yana dünyaya yeni bir dönem yaşatan ABD Başkanı Donald Trump’ı anmadan olmaz tabii ki. 2020 yılı bildiğiniz gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık seçimiyle birlikte nabzın yükseleceği bir yıl olacak. The Economist Dergisi de bundan hareketle kapağında şifrelenen kelimelerin arasında Trump kelimesini de ekledi.

Derginin önümüzdeki yıla ilişkin beklentilerini ifade ettiği kapağında başta büyük puntolarla yazılan kelimeler gittikçe daha küçük puntolarla yazılıyor. “2020’de Dünya“da, ABD Başkanlık seçimleri, nükleer silahlanma, Brexit kararları gibi konularda endişe verici gelişmeler yaşanacağı vurgulanıyor. Derginin kapağında şifrelenen diğer kelimeler arasında küresel ekonomide bir süredir devam eden bir endişe olarak “resesyon”, Dubai’de gerçekleşecek Expo 2020’ye atıfla “expo”, James Bond serisinin 25. filminin çekilmesine atıfla “Bond”, sürdürülebilirlik ve Birleşmiş Milletler bünyesinde devam eden çalışmalara atıfla “SDGS (Sürdürülebilir Gelişmeye İlişkin Global Hedefler)”, vizyon, biyoçeşitlilik gibi kelimeler de yer alıyor.

The Economist Dergisi’ne göre Avrupalı bankaların negatif faiz oranlarıyla mücadelesi ve Avrupa’da ekonomilerin durgunlukla karşı karşıya kalması, ticaret savaşlarıyla birlikte 2020 yılında ekonominin öncelikli gündemini oluşturacak. Çin’in ticaret savaşlarında kendini daha güçlü bir şekilde konumlandırmasını beklediğimiz 2020 yılında ülkenin etki alanına ilişkin olumlu beklentiler de söz konusu. Dubai’de düzenlenecek Dünya Fuarı ve Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde düzenlenecek G20 Zirvesi 2020 yılının “körfez” temalı beklentileri arasında yer alırken hızla devam eden teknolojik gelişmeler ve söz konusu gelişmelere yönelik olarak uygulanması tartışılan vergilendirme aşamaları da önümüzdeki yılın “teknoloji” temasını oluşturacak.

Yeni bir defterin ilk sayfasını bugün itibarıyla açıyoruz, tabiri caizse başlıyoruz. Haydi rastgele!

Güzel bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 1 Ocak 2020 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s