Güvenli Liman

Kendisinden çok şey beklediğimiz yeni yıl politik ve ekonomik zeminde bir hayli hareketli başladı. Geçtiğimiz hafta takip ettiğimiz gelişmeler, ABD ile İran arasında yükselen gerginlik kendisini ‘güvenli liman’ olarak adlandırılan yatırım araçlarında çarçabuk gösterdi.

Öyle ki, piyasalarda risk iştahının azalmasıyla birlikte yönünü yukarı çeviren altın fiyatları son altı yılı aşkın süredir en yüksek seviyesini gördü.

Piyasalarda görünümün bulutlandığı, işlerin çok da istendiği gibi gitmediği durumlarda yani genel bir tanım ile yatırımcıların risk alma iştahının azaldığı durumlarda, yatırımların korunması amacıyla talebi artan yatırım araçlarını güvenli liman olarak tanımlamak mümkün. Piyasalardaki sarsıntıların, belirsizliklerin ve kırılganlıkların ortadan kalkacağı zamana kadar yatırımcıların sığındığı ‘güvenli liman’lar arasında altına ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Tarih boyunca önemli bir yatırım aracı olarak gücünü koruyan altın, gerek uzun vadeli ve kendi değerini koruyan bir yatırım aracı olmasından gerekse de likit özelliği sayesinde uluslararası para birimlerine zaman zaman alternatif oluşturabilmesinden ötürü özellikle belirsizlik dönemlerinde yatırımcıların sıklıkla uğradığı güvenli limanların başında geliyor. 2018 yılıyla birlikte 2019 yılının tamamında da gündemi meşgul eden ticaret savaşlarının ortaya çıkardığı belirsizlik ortamının küresel ticareti yavaşlaması ve bunun sonucunda da küresel büyümenin zayıflaması altın talebinin artmasının sebeplerinin başında geliyor.

Bununla birlikte, özellikle son bir haftada yaşanan jeopolitik gerginlikler de halihazırda devam eden bu belirsizlik ortamının güçlenmesine ve yatırımcıların risk iştahlarının azalmasına sebep oluyor. İşte bu yüzden, hafta başında yönünü yukarı çeviren altının uluslararası piyasalarda işlem gören ons fiyatı (Hatırlatma: altının küresel piyasalarda işlem gören geleneksel ağırlık birimi ons olup bir on yaklaşık 31,1 gram saf altına karşılık gelmekte) son altı yılın en yüksek düzeyine ulaştı ve 1.600 dolar seviyesine yaklaştı.  Bu satırların kaleme alındığı anlarda ons başına 1.565 dolar seviyelerinden işlem gören altın fiyatları, haftanın ilk iki günündeki yukarı yönlü hareketini bir miktar sonlandırmışa benziyor.

Piyasalardaki belirsizliği ölçmek ve değerlendirmek için kullandığımız endekslerden birisi olan VIX (Korku) Endeksi, son bir haftadaki gelişmelerle birlikte keskin bir şekilde yükseldi. Endeks değeri her ne kadar gelecek tahminlerinin kötüleştiğini ve korkunun arttığını gösterdiği seviyelerden uzak olsa da son bir haftada gözlemlenen %30’luk artış, yatırımcıların söz konusu belirsizlikler karşısında risk iştahlarını bir miktar azalttıklarının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

2020 yılının kalanında zaten beklenen ve ilk bir hafta itibarıyla artarak devam edeceği aşikar olan belirsizliklere karşı yatırımcıların risklerini bertaraf etmek ve keskin hareketlerin etkilerinden korunmak istemeleriyle birlikte piyasalarda altının ons fiyatının yılın ilk üç ayında 1.625 doları da aşabileceği konuşuluyor. Hiç şüphe yok ki bahsini geçirdiğimiz bu beklentiler, bir yatırım tavsiyesi değil önümüzdeki döneme ilişkin birer değerlendirme.

Yıla hareketli başladık. Umuyoruz ki, yılın geri kalanı dünyanın geneline önce barışı ve huzuru getirir. Gelişmeleri bu köşede yakından takip edeceğiz.

Güzel bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 8 Ocak 2020 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s