Avrupa’da Sanayi Görünümü Karışık

Türkçeye Satın Alma Yöneticileri Endeksi olarak çevrilen PMI değerleri temel olarak şirketlerin sayın alma yöneticilerinin mal ve hizmet satın alma eğilimlerini inceleyen bir gösterge.

Değerlendirme yapılan sektördeki satın alma eğilimleri aracılığıyla önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerin oluşturulmasında fayda sağlayan PMI değerleri, 50 eşik değeri dikkate alınarak yorumlanıyor. Eşiğin üzerindeki değerler sektörde genişlemeye işaret ederken eşiğin altındaki değer ise sektöre ilişkin olumsuz bir görünüm olarak yorumlanıyor.

En güncel verilere baktığımızda Aralık ayı sonu itibarıyla Avro Bölgesi’nde üretimin çok büyük bir kısmını oluşturan imalat sanayii sektörüne ilişkin öngörülerin zayıf seyretmeye devam ettiğini görüyoruz. Öyle ki, Avro Bölgesi’ne ilişkin olarak daha önceden 45,9 olarak hesaplanan Aralık ayı PMI değeri 46,3 düzeyine güncellense de bu değer Avro Bölgesi imalat sanayii sektörü için 11 aydır üst üste zayıf bir görünümü işaret ediyor. İngiltere’de söz konusu dönemde imalat PMI değeri 47,5 değerine gerileyerek 2012 yılından beri en düşük değerine geriledi.

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında, Avrupa’nın lokomotif ekonomisi Almanya’da imalat sanayii PMI değeri 41,7 puana gerileyerek 2009’dan bu yana en düşük seviyesini görmüştü. Söz konusu düşüş üretim ve yeni siparişlerdeki daralmadan kaynaklanırken Almanya başta olmak üzere Avrupa ekonomilerinin 2019 yılındaki zayıf seyrinin ardından 2020 yılındaki performansları da dikkatle izlenmeye değer.

Öngörüleri içeren verilerin yanında gerçekleşmeler de Avrupa’da sanayi sektörünün karmaşık bir yapıda karşımıza çıktığını gösteriyor. Dün açıklanan verilere göre Almanya’da sanayi üretimi iki aylık üst üste düşüşün ardından zayıf da olsa toparlanma emaresi gösterdi. Almanya’da sanayi üretimi Kasım ayında mevsim etkilerinden arındırılmış olarak bir önceki aya göre %1,1 artarken bu mütevazı artış dahi son 18 ayın en güçlü yükselişi olarak dikkat çekti. Sanayi üretimi yıllık bazda ise %2,6 gerilese de söz konusu düşüş %3,7’lik gerileme beklentisinden daha iyi gerçekleşti.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olması açısından Almanya verileri Avro Bölgesi görünümü ve Avrupa Merkez Bankası kararları dikkate alındığında yakından takip edilen verilerin başında geliyor. 2020 yılında negatif faiz oranlarının bankacılık sektörü için yıkıcı etkilerinin masanın üzerinde olacağı Avrupa Merkez Bankası için Avro Bölgesi’nde üretimdeki ve ekonomik aktivitedeki yavaşlamayla mücadele de ayrı ve önemli bir gündem maddesi olarak bekliyor.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 10 Ocak 2020 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s