Sevgililer Bekârlara Karşı

Şu sıralar yeni koronavirüsü zatürresi ile mücadele eden dünyanın en büyük ekonomisi olan Çin’de her yılın 11 Kasım günü kutlanan Bekârlar Günü, 2009 yılından bu yana aynı zamanda bir alışveriş festivaline dönüşmüş durumda.

Bekârlar Günü’nde 2019 yılında yalnızca bir günde yapılan 38,4 milyar dolarlık alışveriş e-ticaretin küresel vizyonda geldiği noktanın en çarpıcı göstergelerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi ise önümüzde 14 Şubat’ta kutlanan Sevgililer Günü var. ABD Ulusal Perakendeciler Birliği (NRF) 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yapılacak toplam harcamanın 27,4 milyar dolara kadar ulaşacağını öngörüyor.

Teknogirişimcilik ve artık hayatımızın her alanında varlığını gayet yoğun bir şekilde hissettiren teknolojinin nimetleri vesilesiyle alışveriş de artık çevrimiçi ortama taşınmış durumda. Eskiye kıyasla vitrin gezmelerin, alışverişe çıkmaların sonlandığı günümüzde artık tüketiciler bilgisayarları başında birkaç fare hareketiyle istedikleri birçok ürüne ulaşabilmekteler. Hâlihazırda hızla büyüyen e-ticaret sektörü Bekârlar Günü, Sevgililer Günü vb. özel günlerde varlığını bir kez daha derinden hissettiriyor.

İlk kez 2009 yılında bir alışveriş festivali minvalinde kutlanan 11 Kasım Bekarlar Günü’nde dünyaca ünlü e-ticaret firması Alibaba’ya 8 milyon dolarlık çevrimiçi (online) alışveriş cirosu sağlamıştı. Gel zaman git zaman; takvimler 2019 yılını gösterdiğinde Alibaba, e-ticaret tarihinde 24 saatte yapılan en yüksek satışla tarihe geçti. 11 Kasım 2019 günü Alibaba, yalnızca 68 saniyede 1 milyar dolarlık satış hacmine ulaşırken 24 saatin tamamında ise 38,4 milyar dolarlık satış gerçekleştirmeyi başardı. Siz değerli okuyucularımızın bu muazzam satış hacmini zihinlerinde tahayyül edebilmeleri için şöyle bir hesaplama yapalım: saniyede 444 bin dolarlık satış!

Bekârlar Günü’ndeki bu çarpıcı satış hacmi bir kenara dursun, hemen önümüzdeki 14 Şubat Sevgililer Günü’nden ise ABD’li perakendecilerin beklentisi büyük. ABD Ulusal Perakendeciler Birliğinin (NRF) 7 bin 267 kişinin katılımıyla yaptığı anket sonuçları, ülkede bu yıl 14 Şubat’ı kutlayacakların kişi başı ortalama 196 dolar harcama yapmayı planladığını ortaya koyuyor. NRF’nin yapmış olduğu anket sonucunda edinilen bilgilere göre, ABD genelinde 14 Şubat günü yapılacak toplam harcamanın 27,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Söz konusu beklentiler, bu sene 14 Şubat’ta yapılacak harcamaların geçen yıla göre %32 artacağını gösteriyor. ABD’de geçen yıl 14 Şubat için 20,7 milyar dolar harcama yaptığı tahmin edilirken, söz konusu beklenti 2018’de 19,6 milyar dolar, 2017’de 18,2 milyar dolar, 2016’da 19,7 milyar dolar, 2015’te ise 18,9 milyar dolar olmuştu.

NRF’nin anket sonuçlarına göre ABD’de 14 Şubat’ta mücevhere 5,8 milyar dolar, çikolata ve şekere ise 2,4 milyar dolar harcama yapacağı tahmin edilirken 14 Şubat’ın en çok tercih edilen hediyelerinden çiçeklere 2,3 milyar dolar, kutlama kartlarına ise 1,3 milyar dolar harcama yapılacağı tahmin ediliyor.

Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) ülkemizin e-ticaret pazarına ilişkin yapmış olduğu yıllık değerlendirmelere göre Türkiye’de e-ticaret sektörü 2018 yılında dolar bazında %7’lik bir büyümeyle 12,4 milyar dolar hacme ulaştı. Giderek büyüyen e-ticaret pazarında bu denli büyük pastadan daha çok pay alabilmemiz için perakendecilerimizin teknolojinin imkânlarından yararlanarak e-ticaret alanında daha da aktif rol üstlenmeleri büyük önem arz ediyor.

Güzel bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 12 Şubat 2020 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


Valentine-s_3e27b561-5056-a36a-09eb0ab1fb2cb128

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s