Güneş Ufuktan Şimdi Doğar

Başta milli bayramlarımızda olmak üzere büyük bir coşkuyla söylediğimiz Gençlik Marşı’nın ilk dizelerinden birisi bu haftaki buluşmamıza ismini veriyor.

Büyük önderimiz Atatürk’ün bütün ümidinin sahibi olduğunun altını çizdiği gençlik, ömrümüzün en hareketli, üretken ve geleceğe ilişkin büyük değişiklikler yapabilme potansiyeline sahip olduğumuz dönem. Dün de Türk Gençliği ve 83 milyonun tamamı tek bir yürek olarak; 19:19’da evlerimizde, balkonlarımızda İstiklal Marşı’mızı söyleyerek, muazzam bir heyecan ve gururla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutladık.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Millî Mücadele ateşinin yandığı Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 101. yıl dönümünde, 2019 yılına ilişkin olarak istatistiklerle ülkemizdeki gençliğin bir fotoğrafını çekip bizlerle paylaştı. 2019 yılında 83,2 milyon olan Türkiye nüfusunun %15,6’lık kısmını, yani 13 milyonluk kısmını, oluşturan 15-24 yaş grubundaki gençlerin, yapılan nüfus projeksiyonlarına göre toplam nüfus içerisindeki payının giderek azalması öngörülüyor. Nüfus projeksiyonlarına göre genç nüfusun toplam nüfus içindeki oranının 2023 yılında %14,8, 2030 yılında %14,0, 2040 yılında %13,4, 2060 yılında %11,8 ve 2080 yılında %11,1’e düşeceği öngörüldü.

Uzun dönemdir ülkemizin dinamizminin en büyük göstergelerinden ve itici güçlerinden birisi olan genç nüfusumuz yavaş yavaş bu gücünü kaybediyor ve önümüzdeki döneme ilişkin politikalarımızı tasarlarken bu değişimin de farkında olmamız büyük önem arz ediyor. Küçük bir hatırlatma yapalım: genç nüfusun toplam nüfusa oranı dikkate alındığında 28 üyeli Avrupa Birliği ortalaması %10,7 olurken bu oran %12,8 ile Güney Kıbrıs’ta en yüksek; %8,9 ile Bulgaristan’da ise en düşük değerini alıyor. Ülkemizde ise genç nüfus oranının en yüksek olduğu ile %23,9 ile Hakkâri, en düşük olduğu il ise %12,6 ile Muğla oldu.

Ülkemizde 15-24 yaş grubu arasında yer alan genç nüfusun istihdam durumuna baktığımızda, genç nüfusun %54,1’inin hizmet sektöründe görev aldığını görüyoruz. 2018 yılına kıyasla 2019 yılında genç nüfusun istihdam oranı %33,1’e gerilerken bu oran genç erkeklerde %43,4, genç kadınlarda ise %22,6 oldu. Bu noktada ayrı bir önem atfetmek istediğim bir nokta bulunuyor: 2019 yılında ne eğitimde ne istihdam olan gençlerin oranı %26 olurken bu oran genç kadınlarda %34’e kadar yükseliyor. Önümüzdeki dönemde öncelikli olarak gençlerin, sonrasında ise genç kadınların eğitimde veya işgücünde yer almalarını sağlamaya yönelik kararlı adımlar atmalıyız.

Malumunuz içinde bulunduğumuz çağ aynı zamanda teknoloji çağı olarak nitelendiriliyor ve yaş ile teknoloji kullanımı arasında ters yönlü bir ilişki mevcut. TÜİK verileri de bu ters yönlü ilişkiyi doğruluyor. 16-24 yaş grubundaki nüfusta internet kullanım oranı %93 düzeyinde gerçekleşirken bu oran genç erkeklerde %96,1, genç kadınlarda ise %88,6 düzeyinde. Bu noktada 25-74 yaş grubunda internet kullanımının %68,3’e gerilediğini görüyoruz.

Son olarak gençlerde mutluluğun kaynağı ağlık olarak öne çıktı. Yaşam Memnuniyeti Araştırması sonuçlarına göre 2019 yılında kendinin mutlu olduğunu beyan eden gençler arasında mutluluk kaynağı olan değerler arasında %52,3 ile sağlık ilk sırada yer alırken sağlığı %24,2 ile başarı, %15,1 ile sevgi izledi.

Bu vesileyle siz değerli okuyucularımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını bir kez daha kutluyor ve sağlıklı günlerde hep birlikte bayram tadında günlere erişmemizi diliyorum.

Güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 20 Mayıs 2020 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


gençlik-köprüsü

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s