Faiz Aşağı Fiyat Yukarı

Hepimizin takip ettiği gibi geçtiğimiz günlerde kamu bankaları vatandaşların koronavirüs salgınında azalan taleplerin yeniden hareketlenmesi ve normalleşme sürecine geçiş döneminde sosyal hayatın canlanması amacıyla “konut kredisi”, “taşıt kredisi”, “sosyal hayatı destek” ve “tatil destek” olmak üzere 4 yeni kredi paketini hayata geçirmişti.

Tarihi düşük seviyelere gerileyen faiz oranları ile birlikte bankalar aynı zamanda müşterilerine 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkânı da sunuyor. Bu paketlerden hemen önceki dönemde ise halihazırda piyasalardaki faiz oranları gerileme patikasında seyrediyordu.

Tüketicilerin finansmana erişimindeki kolaylıklar beklendiği gibi talebin artmasına ve fiyatların da yükselmesine sebep oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) her ay açıkladığı Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, kamu bankaları öncülüğünde konut kredisi faizlerinde yaşanan düşüşlerden destek bulan konut fiyatları Nisan ayında aylık bazda %1,7 oranında, yıllık bazda ise %16,7 oranında artış gösterdi. Uzunca bir süredir reel olarak (enflasyondan, yani fiyat değişimlerinden arındırılmış halde) düşüş gösteren konut fiyatları böylece Nisan ayında reel olarak %5,2 artış göstermiş oldu. Fiyat artışları kendisini üç büyükşehirde de gösterdi: Öyle ki, 2019 yılının Nisan ayına kıyasla bu yılın Nisan ayında konut fiyatları İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla %13,1, %16,1 ve %17,9 düzeylerinde artış gösterdi.

Faiz oranlarındaki gerileme konut satışlarında da hareketliliği beraberinde getirdi. Malumunuz olduğu üzere Nisan ayı, koronavirüs salgını ve salgın dolayısıyla alınan tedbirlerin en yoğun yaşandığı dönem olarak karşımıza çıkmış ve bu dönemde konut satışlarında gerek aylık bazda gerekse de geçen yılın aynı ayına kıyasla önemli derecede düşüşler gözlemlenmişti. Mayıs ayında normalleşme sürecine kademeli bir şekilde geçiş döneminin başlaması ve yine yukarıda da bahsi geçtiği gibi kamu bankaları öncülüğünde konut kredisi faizlerinin aşağı yönlü hareketi vesilesiyle konut satışlarında da aylık bazda hareketlenme söz konusu. Mayıs ayında ülke genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %44,6 oranında gerilese de keskin düşüşün yaşandığı Nisan ayına kıyasla ise %19,1 oranında artış gösterdi.

Yine benzer olarak ipotekli satışlar da Mayıs ayında hem aylık hem de yıllık bazda artış gösterdi. 2020 yılının Mayıs ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %23,9 artarken Nisan ayına kıyasla ise %8,2 artış gösterdi. Yılın ilk beş aylık dönemi dikkate alındığında ise ipotekli konut satışlarındaki artış oranı bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında %118,2 oranında arttı.

Ülkemizde normalleşme süreci devam ediyor. Ancak son günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan veriler vaka sayılarında ufak bir hareketlenmeye işaret ediyor. Başta siz değerli okuyucularımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza maske, mesafe ve hijyen kurallarına titizlikle uymalarını rica ediyorum.

 Güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 17 Haziran 2020 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


a1

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s