Yıl Sona Ererken Konut Sektörü

Hiç bitmeyecekmiş gibi görünen 2020 yılının sonuna yaklaşıyoruz. Hepimiz için bir hayli zorlu ve hareketli geçen 2020 yılı konu sektörü için de bu özelliğini muhafaza etti.

2019 yılının son çeyreğinden itibaren dengelenme dönemiyle birlikte hız kaybeden ekonomik aktivite ve yükselen faiz oranları konut sektöründe de zayıf bir görünümü beraberinde getirmişti. 2020 yılında tüm insanlığın hiç beklemediği bir gelişme ekonomideki birçok sektörü büyük zorluklara sokarken salgının etkilerinin en aza indirilmesi süreci konut sektörüne yaramış gözüküyor.

Koronavirüsün etkileriyle mücadele kapsamında getirilen destekler ve konut faizlerinin uzunca bir dönemin en düşük seviyelerine gerilemesiyle birlikte ülke genelinde konut satışları yükselişe geçmişti. Öyle ki, Temmuz ayında ülke genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %124 oranında yükselerek 229 bin oldu ve tarihin en yüksek aylık satış hacmi olarak kayıtlara geçti. Temmuz ayında ipotekli konut satışlarında da bir rekora tanıklık ettik. İpotekli konut satışları Temmuz ayına bir önceki yılın Temmuz ayına kıyasla %900,6 oranında artış gösterdi. Düşük faizlerin etkisiyle Haziran-Ağustos dönemini keskin yükselişlerle geçiren konut satışları, kademeli toparlanma sürecinde ise normalleşme adımlarıyla birlikte konut kredisi faiz oranlarının yeniden yükselişe geçmesiyle yaz aylarındaki ateşini dindirdi.

Kasım ayı itibarıyla Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %18,7 azalarak 112 bin 483’e geriledi. Söz konusu dönemde ipotekli satışlar %44 oranında gerilerken her beş konuttan yalnızca 1 tanesi ipotekli olarak satıldı. Kasım ayında satışı ilk kez yapılan konutların sayısında da azalış görüldü. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %25 azalırken toplam konut satışları içerisinde ilk defa satılan konutların payı %32,6 oldu.

Diğer sektörler için zorlu geçse de konut sektörü için gayet olumlu geçen 2020 yılının Ocak-Kasım dönemine baktığımızda toplam konut atışlarının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %21,5 oranında arttığını görüyoruz. Söz konusu dönemde ipotekli satışlarda ise %98 oranında bir artış söz konusu. Aralık ayında da konut satışlarındaki dengelenmenin devam edeceğini öngörürsek konut satışlarının 2020 yılını %10 ila %15 arasında bir artışla bitirmesi mümkün.

Konut satışlarında görünüm gayet olumlu iken hiç şüphe yok ki borçlanma maliyetlerinin düşmesi ve konutlara olan talebin tarihin en yüksek seviyelerine ulaşması konut fiyatlarının da keskin bir şekilde yükselmesine sebep oldu. Türkiye Bankalar Birliğinin verilerine göre konut kredisi hacmi Ekim ayı itibarıyla yıllık bazda %44,4 artış gösterdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) verilerine göre ise konut fiyatları satışlardaki dinginleşmeye rağmen artış yönünde hareket etmeye devam ediyor. Ekim ayında Türkiye genelinde konut fiyatlarındaki yıllık artış oranı %29,2 olurken bu artış yeni konutlarda %30,4’e kadar yükseldi. Bölgesel bazda en yüksek yıllık artışlar %41,8 ile Antalya, Burdur, Isparta ve %39,6 ile Aydın, Denizli, Muğla’da; en az artışlar da %16,8 ile Erzurum, Erzincan, Bayburt’ta görüldü. Ekim ayında konut fiyatlarındaki yıllık bazdaki artış İstanbul’da %27,3, Ankara’da %29,1, İzmir’de ise %28,9 düzeylerinde gerçekleşti.

Güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 23 Aralık 2020 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s