Salgın Konut Satışlarına Yaradı

Büyüklerimizden duyduğumuz meşhur bir laf vardır: her şerde bir hayır vardır derler. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını birçok sektöre büyük ve derinden bir darbe vururken ülkemizde salgının etkilerinin en aza indirilmesi için atılan adımlar konut sektörüne yaradı. Birçok sektörün daralmayla tamamladığı yılı konut satışları %11,2 yükselişle bitirdi. Bir önceki yıl 1 milyon 349 bin olan konut satışları 1,5 milyona ulaşarak tarihin en yüksek seviyesine yükseldi.

Koronavirüsün etkileriyle mücadele kapsamında getirilen destekler ve konut faizlerinin uzunca bir dönemin en düşük seviyelerine gerilemesiyle birlikte ülke genelinde konut satışları yükselişe geçmişti. Öyle ki, Temmuz ayında ülke genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %124 oranında yükselerek 229 bin oldu ve tarihin en yüksek aylık satış hacmi olarak kayıtlara geçti. Temmuz ayında ipotekli konut satışlarında da bir rekora tanıklık ettik. İpotekli konut satışları Temmuz ayına bir önceki yılın Temmuz ayına kıyasla %900,6 oranında artış gösterdi. Düşük faizlerin etkisiyle Haziran-Ağustos dönemini keskin yükselişlerle geçiren konut satışları, kademeli toparlanma sürecinde ise normalleşme adımlarıyla birlikte konut kredisi faiz oranlarının yeniden yükselişe geçmesiyle yaz aylarındaki ateşini dindirdi.

Aralık ayı itibarıyla Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %47,6 azalarak 105 bin 891’e geriledi. Söz konusu dönemde ipotekli satışlar %71 oranında gerilerken her altı konuttan yalnızca 1 tanesi ipotekli olarak satıldı. Aralık ayında satışı ilk kez yapılan konutların sayısında da azalış görüldü. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %51,1azalırken toplam konut satışları içerisinde ilk defa satılan konutların payı %34,8 oldu.

Diğer sektörler için zorlu geçse de konut sektörü için gayet olumlu geçen 2020 yılının Ocak-Aralık dönemine baktığımızda toplam konut atışlarının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %11,2 oranında arttığını görüyoruz. Söz konusu dönemde ipotekli satışlarda ise %72,4 oranında bir artış söz konusu.

Konut satışlarında görünüm gayet olumlu iken hiç şüphe yok ki borçlanma maliyetlerinin düşmesi ve konutlara olan talebin tarihin en yüksek seviyelerine ulaşması konut fiyatlarının da keskin bir şekilde yükselmesine sebep oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) verilerine göre ise konut fiyatları satışlardaki dinginleşmeye rağmen artış yönünde hareket etmeye devam ediyor.

Kasım ayında Türkiye genelinde konut fiyatlarındaki yıllık artış oranı %30 olurken bu artış yeni konutlarda %31,1’e kadar yükseldi. Kasım ayında konut fiyatlarındaki yıllık bazdaki artış İstanbul’da %27,8, Ankara’da %30,1, İzmir’de ise %29,9 düzeylerinde gerçekleşti.

Güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 20 Ocak 2021 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s