Avrupa Sanayide Hızlı Toparlanıyor

Hızlı aşılama ve kademeli normalleşme ile birlikte tünelin ucunun göründüğünü hissettiğimiz koronavirüs salgınında Avrupa’nın o dünyaca ünlü turistik sokakları ve meydanları boş kalırken aynı zamanda üretim merkezlerinin de çarkları dönmeyi bırakmıştı. Salgın üretimi durma noktasına getirdi evet ama salgından geri dönüş sürecinde ise daha derinden etkilediği sektörlerin yanında sanayi sektörünün bu krizi fırsata çevirdiğini görebiliyoruz.

Kapanmalar boyunca biriken siparişlerin de hayata geçmesiyle birlikte farklı ekonomilerde sanayi sektörünün geri dönüş sürecini en hızlı performansla geçiren sektörlerin başında geldiğini görüyoruz.

Siz değerli okuyucularımızla bu haftaki buluşmamızda Avrupa’da sanayi sektörünün koronavirüs salgınından geri dönüşte diğer gelişmiş ekonomilere kıyasla gösterdiği daha olumlu performansı paylaşmak istiyorum. Hafta başında açıklanan verilere göre Avrupa Birliği ülkelerinde sanayi üretimi Nisan ayı itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %38,7 artarken bu oran Avro Bölgesi için %39,3 oldu. Kulağınıza gayet yüksek oranlar olarak gelecektir ama geçtiğimiz haftalarda yine bu satırlarda yer verdiğimiz baz etkisi Avrupa sanayii için Nisan ayında geçerli oluyor. Öyle ki, 2020 yılının Nisan ayına gittiğimizde virüsün Avrupa’ya sert etkilerinin gözle görülür halde gerçekleşmeye başladığını hepimiz hatırlayacağız.

Bu yüzden yine Avrupa’da sanayi sektörünün salgından sonraki performansına farklı göstergeler itibarıyla bakmaya devam edelim. Satın Alma Yöneticileri arasında yapılan değerlendirmelerin sonucu olarak hazırlanan ve bilinen adıyla PMI değeri olan imalat sanayiinin görünümünü ve performansını içeren gösterge, Avro Bölgesi için çalışmanın yapılmaya başladığı 1997 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak rekor kırdı. Nitekim, PMI değerinin son üç ayda rekorunu tazelediğinin de altını çizmemiz gerekiyor. Küçük bir hatırlatma yapayım: PMI değeri, hesaplandığı sektör için genişleme ya da daralma eğilimini gösteriyor. 50’nin üzerinde gerçekleşen değerler ilgili sektörde genişlemeye işaret ederken 50’nin altındaki değerler ise tam tersi görünüme işaret ediyor. Avrupa imalat sanayii PMI değerinin alt kırılımlarına baktığımızda da özellikle ikinci çeyrekle beraber sektörde güçlü bir toparlanmanın görüldüğünü vurgulamamız mümkün.

Avrupa’da sanayi sektörünün hızlı toparlanmasını değerlendirmek için bu hafta yararlanacağımız üçüncü gösterge ise kapasite kullanım oranı. Avrupa’da salgın öncesinde çeyrekler itibarıyla %82 düzeylerinde gerçekleşen kapasite kullanım oranı, Kovid-19 hastalığının ortaya çıkardığı olumsuzluklar sebebiyle salgının kıta için zirve yaptığı 2020 yılının ikinci çeyreğinde %66,8’e kadar gerilemişti. 2020 yılının üçüncü çeyreğiyle beraber başlayan toparlanma süreci 2021 yılıyla birlikte daha da hızlandı. Öyle ki, 2020 yılı ikinci çeyreğinde dip seviyesini gören kapasite kullanım oranı 2021 yılının ilk iki çeyreğinde sırasıyla %79,2 ve %81,1’e yükselerek salgın öncesi seviyeleriyle arasındaki farkı çok aza indirdi.

Dünya gerçekten de “olmaz olmaz” sözünün o kadar da imkânsız olmadığını tecrübe ettiği bir dönemden geçiyor. Salgın sonrasındaki yeni dünyayı bu satırlarda beraber değerlendirmeye devam edeceğiz.

Güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 16 Haziran 2021 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s