Harcamalarda Normalleşme

Yarın yeni bir döneme başlıyoruz. Tüm dünya genelinde yaklaşık 1,5 yıldır devam eden koronavirüs salgıyla mücadelede, küresel çap ile birlikte ülkemizde de hızlanan aşılamanın etkisiyle beraber normalleşme adımlarını hayata geçiriyoruz.

Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna duyurdukları gibi 1 Temmuz itibarıyla hayat normalleşiyor; özlediğimiz, sahip olduğumuzda kıymetini bilemediğimiz alışkanlıklarımıza tabii ki tedbirleri halen elden bırakmadan geri dönüyoruz. Hayat yarın itibarıyla normalleşiyor evet ancak geçtiğimiz haftalar itibarıyla kademeli bir şekilde hayata geçirilen normalleşme adımlarıyla birlikte tüketim harcamaları eski normaline çoktan dönmüş görünüyor.

Geçtiğimiz seneye kısa bir bakış atalım: Ülkemizde ilk Kovid-19 vakasının görülmesinin hemen ardından alınan önlemlerin etkisiyle birlikte durgun geçen Mart ve Nisan aylarından sonra Mayıs ayının üçüncü haftasıyla birlikte kademeli normalleşme adımları atılmıştı. Bu dönemde hepimiz evlerimize kapanırken internet üzerinden yapılan satışlarda ise önemli ölçüde artışlar kaydedilmişti. “Evde Kal” dönemi olarak da hatırlayabileceğimiz Mart’ın üçüncü haftası ile Mayıs’ın ikinci haftası arasındaki dönemde kredi kartı aracılığıyla yapılan market alışverişlerinin tutarı 2019 yılının aynı haftalarına tekabül eden döneme kıyasla %44,4 artarken bu dönemde özellikle lokanta, AVM, restoran gibi yerlerin kapalı olması sebebiyle kredi kartıyla yapılan yemek alışverişlerinde ise %68,7’lik düşüş gözlemlenmişti.

Takvimler 2021 yılını gösterdiğinde geçen yıla göre geleceğe daha büyük umutlarla bakıyoruz. Geçtiğimiz yıla kıyasla daha esnek olan kısıtlamaların da etkisiyle birlikte 2021 yılının Mart-Haziran ayları arasındaki dönemde kredi kartı ile yapılan harcamalarda önemli ölçüde artışlar söz konusu. Özellikle geçtiğimiz sene evde geçirdiğimiz Nisan ayını anımsadığımızda, 2021 yılının Nisan ayında kredi kartıyla yapılan harcamalardaki %134’lük yıllık artış oranı bu senenin 2020 yılına kıyasla daha ‘normal’ geçtiğinin bir göstergesi.

Değerlendirmelerimizin, daha önce yine bu satırlardan detaylarını sizlerle paylaştığım baz etkisine maruz kalmaması adına, 2020 yılında da kademeli normalleşmenin başladığı Mayıs ve Haziran aylarına odaklanmasını tercih ediyorum. 2021 yılın Mayıs ayında kredi kartıyla yapılan harcamalarda geçtiğimiz yıla kıyasla %24,2’lik artış görülürken bu oran geçen yıl kısıtlamaların etkisiyle durma noktasına gelen havayolları ve konaklama alanlarında %700’e ulaşıyor. Yine Mayıs ayında kredi kartıyla yapılan yemek alışverişleri %138 oranında, internet üzerinden yapılan alışverişler ise %36 oranında artış gösterdi.

Haziran ayına geldiğimizde de harcamalardaki normalleşmenin devam ettiğini görüyoruz. Öyle ki, 18 Haziran 2021 itibarıyla Haziran ayının ilk üç haftalık döneminde kredi kartıyla yapılan harcamalarda geçen yılın aynı dönemine kıyasla %20’lik artış görülürken bu artış oranı akaryakıt harcamalarında %25, konaklama harcamalarında %241, yemek harcamalarında ise %45 seviyesinde gerçekleşti.

Bu yazı 30 Haziran 2021 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s