Yeşil Tahvile İlgi Artıyor

Küresel ısınma ve iklim değişikliğin artık bir kriz olarak dünyamızı ve insanlığı yakından tehdit ediyor. Öyle ki, son zamanlarda yapılan araştırmalar artık bu gidişatın geri dönülemez boyutlara ulaşmasının çok yakın olduğunun birer göstergesi. Atmosfere karbon salınımı tarihte hiç olmadığı boyutlara erişmiş durumda.

Öyle ki, yüzyılda bir gerçekleşmesi muhtemel, sadece filmlere konu olabileceğini düşündüğümüz dünyanın en önemli meydanlarını boş bırakan, insanların sokaklara çıkmasını engelleyen Kovid-19 salgını dönemindeki sokağa çıkma yasakları dahi atmosferdeki karbon salımını düşürmeye yetmedi. 2000’li yıllarla birlikte buzullardaki erime artık ciddi boyutlara ulaştı. Artık buzullarda günlük yaklaşık 8 milyar ton buzul eriyor. Bu durum, yaz ayları ortalamasının iki katı. Son 50 yılda doğal afetler 5 kat arttı. Bundan 50 yıl önce doğal afetlerin tüm dünyadaki maliyeti 100 ila 200 milyar dolarken bu kayıp şu an yalnızca bir ülke için bile trilyon dolarları bulabiliyor. Eğer gerekli önlemler alınmazsa 2100 yılına kadar sadece Avrupa’da nehir taşkınlarından kaynaklanan hasar yıllık 112 milyar avroya ulaşacak. Dünya artık ciddi bir şekilde alarm veriyor.

İklim değişikliği artık bir kriz olarak tüm dünyanın ajandasının ilk sırasını oluştururken yeni dünyaya doğru değişim ve dönüşüm sürecinin en önemli unsurlarından birisini de yeşil finansman imkanlarını hayata geçiren yeşil tahviller oluşturuyor. Yönetimlerin iklim değişikliği ve küresel ısınmayla mücadelesini güçlendirmeyi ve özellikle Avrupa Yeşil Mutabakatı ile artık bir eylem planına dönüşen düşük karbonlu ekonomiye geçiş dönemini hayata geçirmeyi sürdürülebilir finansman kaynaklarının ihracı son dönemde önemli derecede arttı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, söz konusu sürdürülebilir finansman ihraçları 2021 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre dört kat artarak 300 milyar dolara erişti. Konuyla ilgili çalışan uzmanlara göre, yakın gelecekte yeşil tahvillere ve sürdürülebilir kalkınma kaynaklarına dönük olarak çalışma yapmayan yatırımcılar, sıfır karbon ekonomisine geçiş planı bulunmayan fosil yakıt şirketleri finansmana erişim noktasında büyük sıkıntılar yaşayacak.

Avrupa’nın yeşil dönüşüm sürecini etkili bir şekilde hayata geçirmesi hem dikkate hem de takdire şayan. Enine boyuna incelemeye ve değerlendirmeye çalıştığımız Avrupa Yeşil Mutabakatı, sadece kıtanın karbon nötr olmasını amaçlayan önemli bir politika metni olmaktan daha fazlasını ihtiva ediyor. Avrupa’nın yakın ilişkide olduğu çevre coğrafyaların ve ortaklarının da söz konusu geçiş dönemine uyum sağlaması noktasına onları motive eden Avrupa Yeşil Mutabakatı, ortaya koyduğu fırsatların iyi değerlendirilmesi gereğini de özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için zorunlu kılıyor. Küresel sürdürülebilir finansman araçlarının ihracı noktasında da Avrupa’nın iyi performansı dikkat çekiyor. 2021 yılında gerçekleştirilen yeşil tahvil ihracında Avrupalı kuruluşlar toplamın %62’sini oluşturuyor. Yıl sonu itibarıyla büyüklüğü 650 milyar dolara ulaşması beklenen yeşil tahvil ihracı düşünüldüğünde böylesine büyük bir hacim, ülkemize çekilecek yeni yatırımlar için de büyük fırsatlar içeriyor. Söz konusu dönüşüme etkin bir şekilde uyum sağlayarak karşımıza çıkan fırsatları avantaja çevirmek de ayrı bir değerlendirme konusu olarak karşımızda duruyor.

Güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 8 Eylül 2021 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s