Covid-22?

Tüm dünyada olmaz’ları olduran, tarihi meydanları ve sokakları boş bırakan, milyarlarca insanın evlerinde adeta mahsur kalmasına sebep olan ilk adıyla yeni tip koronavirüs hastalığı, bildiğimiz adıyla Kovid-19 gündemimizden pek çıkacağa benzemiyor.

Yunan alfabesinin harfleri kullanılarak nitelenen Kovid-19 salgınının varyantlarından en yenisi olan omicron varyantı, tüm dünyayı yeniden tedirginliğe sürüklüyor durumda. Birçok ülke, omicron varyantının görüldüğü ülkelerden kendi ülkelerine girişleri kısıtlama yoluna giderken varyantın ekonomiye ilişkin etkileri dikkate alındığında ise omicron varyantının bulaşıcılığı ve etkilerinin ne derece derin olacağının henüz belirlenmemiş olması da başta ekonomik büyüme olmak üzere makroekonomik göstergelerin üzerinde aşağı yönlü riskleri beraberinde getiriyor.

Gelin hep beraber zihinlerimizi tazeleyelim: 2019 yılının Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve kısa zamanda önce Avrupa’ya sonrasında da tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs salgını, ekonomilere de aynı kısa zamanda ve çok daha derin bir şekilde darbe vurdu. Birkaç örnek bu derin etkileri hatırlamamıza yardımcı olacak: örneğin salgının dip seviyesinin gerçekleştiği 2020 yılının Nisan ayında Avrupa’nın en büyük ekonomisi ve üretim üssü Almanya’da sanayi üretimi beklentilerin üzerinde gerileyerek %25,3 düzeyinde düştü. Bu düşüş 1991 yılından bu yana Almanya’da görülen en keskin gerileme olarak kayıtlara geçti. Yine benzer şekilde, dünyanın en büyük ekonomisi konumundaki ABD’de aynı dönemde gerçekleşen %11,2’lik  düşüş ABD’nin son 101 yıllık tarihinde (yani Büyük Buhran’ı da kapsayan dönemde) sanayi üretiminde en yüksek düzeydeki aylık düşüş olarak kayıtlara geçti.

Aradan yaklaşık iki yıl geçti ancak kabus hortlamış bir şekilde geri döndü. 2020 yılının tamamına etki eden virüs kaynaklı endişelerin, 2021 yılında birikmiş siparişlerin ve aşılanmanın da yaygınlaşmasıyla birlikte bir miktar dağılmış olması eski normale dönüş adımları olarak nitelendirildiğini hepimiz takip ettik. Ancak, son günlerde Güney Afrika’da görülen ve kısa sürede Avrupa’ya da sıçrayan Kovid-19 virüsünün omicron varyantı, 2021 yılında da enflasyon endişeleriyle birlikte yeniden virüs kaynaklı duraklamanın yaşanacağına ilişkin endişeleri artırdı. Yeni varyantın turizm ve seyahat alanları gibi salgından yakından etkilenen sektörlerde yeniden kesintiye sebep olacağının değerlendirildiği günümüzde, mal tüketiminden hizmetlere dönüşün de yavaşlayacağından endişe ediliyor.

Hepimizin takip ettiği gibi gerek maliyetler tarafından gerekse de talep tarafından yukarı yönlü baskı gören enflasyon oranının 2022 yılında tüm dünyada etkisini göstereceği beklenirken bir de omicron varyantı çerçevesinde gelişen endişelerin 2022 yılına damga vuracağından korkuluyor. Bu durum da, aslında çoktan geride bırakmayı ümit ettiğimiz Kovid-19 hastalığının yerini Kovid-22’nin alması kaygısını da beraberinde getiriyor. Bununla birlikte, uzunca bir süredir salgınla mücadele eden merkez bankalarının da alacağı aksiyonlar merakla takip edileceğe benziyor.

Güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 1 Aralık 2021 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayımlanmıştır.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s