Konutta Maliyetler Fiyatları Yukarı Taşıyor

Market raflarındaki ürünlerin fiyatlarının gün içerisinde birkaç kez değiştiği günlerin hemen ardından enflasyon olgusu toplumun her kesimi tarafından dillendirilerek adeta küllerinden yeniden doğdu. Sabah uyanıp da güne başladığınız andan gün sonunda yastığa kafanızı koyana kadar hayatımızda var olan her şeyin fiyatı artış eğiliminde

Hiç şüphe yok ki, bu furyanın sebeplerini araştırmak, incelemek ve değerlendirmek bizlerin ve bu köşeye vakit ayıran siz değerli okuyucularımızın ilgi alanına giriyor. Bu haftaki buluşmamızda, zaten uzunca bir süredir artış eğiliminde olan konut fiyatlarının bir de maliyetler tarafındaki baskıyla yönünü iyiden iyiye yukarı çevirmesini değerlendirmeye çalışacağız.

İnşaat ve gayrimenkul sektörleri birçok farklı ürünün yer aldığı ve bir o kadar da farklı sektörleri ilgilendiren sektörler. Hem değerlendirmeyi bir nevi filtrelemek hem de veri setlerini benzeştirmek amacıyla bu haftaki buluşmamızda konut piyasasındaki maliyet ve fiyat değişimlerini ele alalım. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı İnşaat Maliyet Endeksi verileri işçilik ve malzeme ayrımında inşaat maliyetlerindeki değişimleri ölçen fiyat endeksidir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) yayımladığı Konut Fiyat Endeksi verileri ise Türkiye konut piyasasındaki fiyat değişimlerini takip etmek amacıyla oluşturulan ve satışa konu olan tüm konutlara ilişkin fiyat verilerinin kullanıldığı bir veri seti. Yani bu iki veri seti sırasıyla maliyet ve satış tarafları itibarıyla konut sektöründeki fiyat değişimlerini incelememize imkan sağlıyor.

TÜİK maliyetler tarafında TCMB’den bir ay önden geliyor. Dönemin aynı olması amacıyla TÜİK ve TCMB’nin Ekim ayı verilerini ele alalım. TÜİK’in verilerine göre Ekim ayında inşaat maliyetleri yıllık bazda %42 oranında artarken malzeme maliyetlerindeki yıllık artış oranı %50,5’e ulaştı. İnşaat Maliyet Endeksi verilerinin alt kırılımında yer alan ikamet amacı binaların maliyetine baktığımızda ise Ekim ayında %48,2 düzeyinde artış gözlemliyoruz.

Maliyetlerdeki artış sürme eğiliminde; peki ya satış tarafında durum ne? Bu sorunun cevabını bize verecek olan TCMB Konut Fiyat Endeksi verilerine göre Ekim ayında Türkiye genelinde konut fiyatları yıllık bazda %40 düzeyinde arttı. Eylül ayındaki %35,6’lık artıştan sonra artış eğiliminin hızlanarak sürdüğünü görüyoruz. Yeni konut projelerinde yıllık fiyat artışı ise %48,4’ü buluyor.

TÜİK’in yayımladığı inşaat maliyetlerine ilişkin verilerin daha güncel versiyonu, artmaya devam eden maliyetlerle beraber fiyatların da önümüzdeki dönemde yukarı yönlü baskılanacağına işaret ediyor. Öyle ki, İnşaat Maliyet Endeksi’nin henüz bu haftanın başında açıklanan Kasım ayı sonuçlarına göre  inşaat maliyetleri aylık bazda %7,94 artarken artış oranı yıllık bazda %48,9’a yükseldi. Bir önceki yılın Kasım ayına baktığımızda ikamet amaçlı inşa edilen binalarda maliyetlerin %60,1 oranında artış gösterdiğini görüyoruz.

Maliyetler bu denli hızlı artarken fiyatların da bu doğrultuda yukarı yönlü hareketini sürdüreceğini söylemek çok da yanlış olmaz. Onu da önümüzdeki hafta Salı günü TCMB tarafından açıklanacak Kasım ayına ilişkin Konut Fiyat Endeksi verilerinden göreceğiz.

Güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 12 Ocak 2022 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayımlanmıştır.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s