Bireysel Kredilerde Trilyon Eşiği

Son dönemde hanehalklarının gelirlerinin giderleri kadar artmaması, kazançlardaki yükselişin hayat pahalılığındaki önüne geçilemez hızına yetişememesi söz konusu kesimin borçlanma ihtiyacını da beraberinde getiriyor

Özellikle geride bıraktığımız yılın son aylarından itibaren hızla yükselen fiyatların da etkisiyle bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesi tarihinde ilk defa 1 trilyon lira eşiğini aştı. Türkiye Bankalar Birliği’nin iki ay gecikmeli gelen verilerine göre, Kasım ayında banka ve finansal şirketlerden alınan krediler ile kredi kartları borç bakiyesinin toplamı 1 trilyon 17 milyar liraya yükseldi. Böylece ülke genelinde kişi başına düşen ortalama kredi bakiyesi de 29 bin 200 TL’ye yükselmiş oldu.

Gelin daha genel bir gönümü için 2020 yılının tamamını kapsayan yıllık verilere gidelim. Türkiye Bankalar Birliğinin her yılın ortasında bir önceki yılın tamamına ilişkin hazırladığı ve yayımladığı verilere göre 2020 yılında kişi başına düşen mevduat dağılımına İstanbul 97 bin TL ile ilk sırada yer alıyor. Üç büyükşehir kişi başına düşen mevduat sıralamasında da ilk üç sırayı alırken İstanbul’u kişi başına ortalama 83 bin 500 TL’lik bakiye ile Ankara ve 43 bin TL ile İzmir takip ediyor. İllere göre kişi başına düşen ortalama mevduat listesinin sonunda ise Şanlıurfa, Şırnak ve Ağrı bulunuyor. Listenin ilk sırasında yer alan İstanbul’un kişi başına düşen 97 bin TL’lik mevduatına karşın Ağrı’da kişi başına düşen mevduat 3 bin 740 TL.

Şimdi de aynı görünümü kredi tarafı için incelemeye çalışalım. Yine Türkiye Bankalar Birliğinin verilerine göre 2020 yılının tamamında kişi başına düşen kredi bakiyesinde de ilk sırayı İstanbul alıyor. İstanbul kişi başına 86 bin TL’lik kredi bakiyesine sahip il konumundayken İstanbul’u 75 bin TL’Lik kredi bakiyesiyle Ankara izliyor. Kredi bakiyesinde üçüncü sıra ise değişiyor. 32 bin TL’lik kişi başına mevduatı bulunan Denizli kredi bakiyesi sıralamasında ise kendisine hayli yüksekte yer buluyor ve kişi başına düşen 60 bin TL’lik kredi bakiyesi ile net borçlu iller arasında yer alıyor.İllere göre kişi başına düşen kredi bakiyesi listesinin son iki sırasında Muş ve Şırnak bulunuyor.Şırnak 6 bin 244 TL’lik kişi başına düşen kredi bakiyesine rağmen mevduatı dillate alındığında  net borçlu iller arasında yer alıyor.

2021 yılı ise ülkemizin tamamına borçlanmanın hızlıca arttığı bir dönem oldu. Siz değerli okuyucularımızla bu haftaki buluşmamıza da temasını veren, bireysel kredilerin ve kredi kartı borçlarının tarihinde ilk defa 1 trilyon TL eşiğini aşmasının esas sebepleri arasında döviz kurundaki yukarı yönlü keskin hareketler ve buna bağlı olarak hızlı fiyat artışlarıyla beraber ortaya çıkan alım gücündeki kayıp. Öyle ki, daha güncel verileri sunan Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumunun 14 Ocak itibarıyla yayımladığı haftalık verilere göre kredi ve kredi kartı borçlarının 987 milyar lira seviyesinde olduğu görülüyor. Diğer bir deyişle; özellikle yeni yıl ile beraber tüketici kredi faizlerindeki hızlı yükselişe rağmen mevcut ihtiyaçlar ve alım gücündeki gerileme sebebiyle hanehalklarının kredi borçlanmasında gözle görülür bir azalış görülmedi.

Bu haftaki buluşmamızı sonlandırman önce önemli bir veriye de kısaca değinmek gerek. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre Eylül ayında %2,3 seviyesine olan bireysel kredi ve kart borcunda takibe dönüşüm oranı Kasım itibarıyla %2,6 seviyesine yükseldi. Yine ihtiyaç kredilerinde takibe düşen alacak oranında da Kasım ayında Eylül ayına göre 0,3 puanlık yükseliş söz konusu.

Güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 26 Ocak 2022 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayımlanmıştır.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s