Kötü Komşu İnsanı Ev Sahibi Yapar

Eskilerin bir sözü bugünkü buluşmamıza ismini veriyor: kötü komşu insanı ev sahibi yapar. Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş 40 günü aşkın süredir devam ediyor. Derinlemesine analizini uluslararası ilişkiler uzmanlarına bırakmak lazım tabii ki. Genel kanı şu ki Rusya, Ukrayna’ya olan işgalinden çok da beklediği gibi bir sonuç alamamışa benziyor ama konu Rusya olunca stratejilerinin nereye gidebileceğini kestirmek güç.

Sınırlarımızın yakınında, bir ara komplo teorisyenlerince Üçüncü Dünya Savaşı’nın kapılarını araladığı konuşulan bu yüksek tansiyon, diğer yanda ülkemize Batı ile uzunca bir süredir limoni olan ilişkilerimizin yeniden pozitif bir rüzgarla güncellenmesi şansını doğurdu. Bir süredir hayli gergin seyreden Türkiye-ABD ilişkilerinin bugünlerde ABD kanadından yapılan potansiyel F-16 satışlarının NATO’nun uzun vadeli stratejik hedeflerine hizmet edecek bir adım olabileceğinin değerlendirildiği yönündeki açıklama dikkat çekici.

Bununla birlikte, Soğuk Savaş Dönemi sonrasında Putin’in kendi elleriyle yeniden doğurduğu Batı’nın Rusya korkusu dikkate alındığında, Türkiye’nin bölgenin istikrarı için önemli olduğunun idraki, Batı’nın diğer bir güçlü temsilcisi Avrupa ile olan ilişkilerimizin de yeniden pozitif bir şekilde tesis edilmesini beraberinde getirebilir. Savaş tabii ki büyük yıkımlara sebep olan bir gelişme. Ancak görünen o ki, önümüzdeki dönemde krizin beraberinde getirdiği fırsatları da konuşuyor olacağız.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s