Konutta Anomali

Türk Dil Kurumu “anomali” sözcüğünün anlamlarından birini normalden uzaklaşma veya sapma olarak tanımlıyor. Konut sektöründe son dönemde yaşananlar bu durumu niteler şekilde. Konut faizlerinin yükseldiği dönemlerde dahi artış gösteren satışlar, satışların hızla artmasıyla beraber fiyatlama davranışlarının bozulması, son dönemde yine büyük bir hızla artan maliyetler, bireylerin en temel ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyacının karşılanması sürecinde ev sahibi-kiracı karşı karşıya gelmelerine sebep olan hızlı fiyat artışları, fiyat artışlarının kaynağının ne olduğu derken konut sektöründe yaşananlar değerlendirmeye şayan bir hal almış durumda. Gelin bu haftaki buluşmamızda, satışlar, maliyetler ve fiyatlar yönünden konut sektörünün bir fotoğrafını çekmeye çalışalım.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumunun yayımladığı verilere göre, Mart ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %20,6 artarak 134 bine yükseldi. Aylık değer bakımından çok daha yüksek satışın olduğu aylar olsa da Mart ayındaki bu satış hacmi şimdiye kadar Mart ayları itibarıyla kaydedilen en yüksek değer oldu. Yılın ilk çeyreğini dikkate aldığımızda ise konut satışlarında %21,7’lik bir artış oranını görüyoruz. İpotekli satışlar toplam satışların %18’ini oluştururken yılın ilk çeyreğinde satışı gerçekleşen konutların %69’u ise el değiştirme şeklinde oldu. 2022 yılının ilk çeyreğinde satışlardaki bu artış ivmesi cebimizde dursun.

Konut sektörünün fotoğrafını çekerken kullanacağımız ikinci öğe ise maliyetler. Yine TÜİK’in kamuoyuyla paylaştığı İnşaat Maliyetleri Endeksi’nin sonuçlarına göre Ocak ayında yıllık bazda %79,9 artan inşaat maliyetleri Şubat ayında ise %90,27 düzeyinde artış gösterdi. Bu yüksek artışın kalemlerine baktığımızda malzeme maliyetlerindeki %113’lük artış dikkat çekiyor. Konut fiyatlarını da yakından etkileyen ikamet amaçlı inşa edilen binalarda ise toplam maliyetler son bir yılda %86 artmış durumda.

Peki maliyetler bu denli hızlı artarken konut fiyatlarında durum ne? Tam da tahmin ettiğimiz ve gözlemlediğimiz gibi, anormal durumda. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Konut Fiyat Endeksi verilerine göre her ay kendi rekorunu yenileyen konut fiyatlarındaki artış, Şubat ayında da rekor serisine devam etti. Ocak ayında yıllık bazda %77,3 artan konut fiyatları Şubat ayında ise %96,4 artış gösterdi. İstanbul’da son bir yılda konut fiyatları ikiye katlanırken Bloomberg HT’nin yaptığı çalışmaya göre İstanbul’da ortalama konut fiyatı 1,6 milyon TL’yi aştı. Ankara’da ise konut fiyatları son bir yılda %97 ile İstanbul’daki artışa yaklaştı. Yeni konutlarda fiyat artışı %119,5’i bulurken metrekare fiyatı ise 6.225 TL’ye yükseldi.

Satışlar, maliyetler ve fiyatlar yönünden konut sektörüne baktığımızda olağanüstü bir dönemden geçtiğimizi söylemek çok da yanlış olmayacak. Hızla artan maliyetler ve bozulan tüketim alışkanlıklarının fiyatlara etkisinden satışlar talep kanunu gereği etkilenmişe benzemiyor. Hanehalkı için fiyatların artması beklentisi, yüksek fiyatlara rağmen konuta olan talebi hala canlı tutuyor. Bu da kendini doğrulayan bekleyişler olarak karşımıza çıkıyor.

Güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 20 Nisan 2022 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayımlanmıştır.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s