Güvenme Dostuna Saman Doldurur Postuna

Söze atasözleriyle başlamak çoğunlukla bir hayli faydalı oluyor. Kuvvetle muhtemel bir yaşanmışlığın üzerine söylenen, nesiller boyu da aktarılıp bugünlere gelen sözler, halihazırda yaşanmış bir olaya ya da duruma karşı bir nevi kopya veriyor ama insanlık başına gelen iyi ya da kötü her şeyi kendi tecrübe ederek öğrenmesiyle meşhurdur. Bir nevi “hafıza-i beşer nisyan ile maluldür” durumu yani. Kulağımıza ne kadar çalınırsa çalınsın, gözümüze ne kadar görünürse görünsün en zayıf yönlerimizden birisi unutkanlığımız.

Son dönemde hem ülkemizde hem de dünyada ekonominin ateşi yüksekten daha yüksek. Altına sürekli odun atılıp da ateşi sürekli harlanan bir ocak gibi yanıyor da yanıyor. Her gün yeni bir hikaye ile karşılaşıyor, her gün yeni değerlendirmeler ve çıkarımlar yapmak durumunda kalıyoruz. Bu satırlardan siz değerli okuyucularımızla birçok kez paylaştık; dünya köklü bir paradigma değişiminin tam ortasında.

Ancak bu değişim hiç de gönüllü olmadı şüphesiz; bilakis zor oyunu bozdu. Önce iklim değişikliğinin etkilerinin ne kadar yıkıcı olduğunu hayatımızın her yerinde anlamaya başlamamız, sonrasında olmazları olduran salgın ve yeni normal süreç, sonrasında yaşanan jeopolitik ve siyasi gelişmeler ve bununla birlikte ortaya çıkan sürdürülebilir gıda temini tehdidi, önümüzdeki ayların, yılların hiç de beklediğimiz gibi olmayacağını gösterdi. Güneşli havalara aldırıp da üzerine bir şey almayanlar yağmurda ıslanmaya başladı bile.

Bir süredir finans piyasalarının prensi konumundaki kripto paralar, ekonomide yaşanan belirsizlikler sebebiyle keskin bir düşüş eğilimi içerisinde. Sert düşüşlerle piyasa değerini hızla küçülten kripto paralar ABD Merkez Bankasından (FED) gelecek haberlere göre kendisine yeni bir yol çizmek zorunda kalacak. Bu satırların kaleme alındığı sırada 22 bin dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin, toplam piyasa değeri 1 trilyon doların altına gerileyen kripto para piyasası…

Özellikle sosyal medyada sayıları hızla artan “yorumcular ve uzmanlar” sebebiyle yatırımlarını bu doğrultuda değerlendirmek isteyen birçok küçük yatırımcı durumdan mağdur olmuş durumda. Hatta öyle ki, herhangi bir temele dayanmayan analizlerinin ardından yatırımcılarının kaybetmesine vesile olan bazı uzmanlar sosyal medyadaki hesaplarından özür mesajları yayımlıyor. Küresel ekonomilerdeki görünüm ile birlikte bazı kripto para sistemlerinin kullanıcılarına hesap limitleri koyması da bu karışıklığın tuzu biberi oldu.

Bu akşam açıklanacak olan FED kararının birdenbire 25 baz puanlık artış beklentisinden 75 baz puanlık beklentiye güncellenmesi bile ne kadar olağanüstü bir zamandan geçtiğimizin bir göstergesi. Hiç şüphesiz yatırım yapmak da hayatın bir gerçeği ama içinde bulunduğumuz dönem hiçbir enstrümana ya da bir enstrümanı destekleyen birine gönülden bağlanmamak gerektiğini gördüğümüz bir dönem.

Dolayısıyla özellikle güven ortamı bir hayli yıkılan kripto para piyasaları başta olmak üzere yatırımcıların yatırımlarına karar verirken daha geniş kapsamlı düşünmeleri ve değerlendirmeleri gerekiyor. Hangi enstrümana yatırım yapılacağına ilişkin tavsiyede bulunamayız şüphesiz ama yegane tavsiye dikkatli ve özenli olunması gerektiği.

Güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 15 Haziran 2022 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayımlanmıştır.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s