Bu Kış İhracatçıyı da Üşütecek

Avrupa “soğuk” bir kışa hazırlanıyor. Yalnızca havaların soğumasıyla değil, bu sefer bir de o soğuk havalarda ısınamama riskiyle karşı karşıya kalan Avrupalılar tıpkı göçmen kuşlar gibi çareyi kış mevsimini daha sıcak yerlerde geçirmenin yollarını arıyorlar. Rus doğal gaz şirketi GazProm’un “planlı bakım çalışmaları” devam ededursun, Avrupa gaz tedarikinde yaşanan bu aksaklıkların Rusya’nın bir politikası olduğu düşüncesiyle ve kış mevsiminde de bu sıkıntıların yaşanacağı beklentisiyle enerji tasarrufuna yönelik adımları hayata geçirmeye başladı. Öyle ki, kamu binalarının aydınlatmalarından ortak alanların sıcaklık düzeylerine kadar birçok farklı alanda kısıtlamalar geliyor.

Avrupa, enerji tarafında üşürken bir de geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) enflasyonla mücadele amacıyla faizlerdeki keskin artışı, durgunluk senaryolarının yeniden masaya konmasını beraberinde getirdi. ECB tarihinde ilk kez 75 baz puan birden faiz artışına giderken önümüzdeki toplantılarda faiz artışlarının artabileceği yönünde şahin bir yaklaşımı kamuoyuyla paylaştı. Faiz kararının oy birliğiyle alındığını paylaşan ECB Başkanı Lagarde, Avrupa’da büyümeye yönelik aşağı yönlü, enflasyona yönelik ise yukarı yönlü risklerin olduğunu ifade etti. Nitekim Banka, önümüzdeki döneme yönelik büyüme beklentilerini de aşağı yönlü revize etti. Geçtiğimiz Aralık ayında 2022 yılına ilişkin büyüme beklentisini %4,2 olarak açıklayan ECB bu beklentisini %3,1’e düşürürken 2023 yılına ilişkin ise keskin bir revizyon yaptı. Aralık ayında 2023 yılı büyüme beklentisini %2,9 olarak açıklayan ECB bu beklentisini önce Mart ayında %2,8’e, ardından Haziran ayında %2,1’e ve şimdi de Eylül ayında %0,9’a düşürdü. Avrupa önümüzdeki dönemde ekonomik aktivitede ciddi bir yavaşlama bekliyor.

Peki bu durumu ülkemiz tarafından nasıl okumalıyız? Tabii ki akla ilk olarak dış ticaret tarafı geliyor. İhracatımızın %40 ila %45’ini gerçekleştirdiğimiz Avrupa Birliği pazarında talebin daralması hiç şüphe yok ki ihracatımızı olumsuz etkileyecek. Zaten bu beklentinin emarelerini de her ay düzenli bir şekilde yayımlanan İhracat İklimi Endeksi verilerinden görebiliyoruz. Avrupa’da bazı pazarlarda daralmalar ve önümüzdeki döneme ilişkin yavaşlama beklentileriyle birlikte ihracat ikliminde bozulma söz konusu. Toplam ihracatımızın %95’ini gerçekleştirdiğimiz imalat sektöründeki ihracat iklimi endeks bazında Ağustos ayında 48,8’e gerileyerek son 19 aylık dönemde ilk kez 50 eşik değerin altında gerçekleşti. En son uluslararası ticareti durma noktasına getiren Kovid-19 salgını sebebiyle eşik değerin altında kalan ihracat iklim endeksinin 50 değerinin altında kalması ihracat beklentilerinde bozulmaya işaret ediyor.

Hiç şüphe yok ki, Avrupa’daki bu yavaşlama ihracat pazarı olarak Avrupa’yı belirleyen tüm ihracatçı ülkelerde hissedildi. Bu bulutlu havayı bir miktar güneşlendirecek husus ise Avrupa’daki yavaşlamayı ülkemiz için avantaja çevirerek tedarik merkezi olma noktasında Avrupalı üreticileri ikame edebilme ihtimalimiz. Belki bu dönemde yeni pazarlara açılabilen üreticilerimiz ve ihracatçılarımız Avrupa’nın yeniden güneşli günlerinde dahi bu pazarlarda var olabilmeyi sürdürür.

Güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 14 Eylül 2022 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayımlanmıştır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s